Hoiatus: väljas söömine võib peatada kaalulanguse

3 minuti lugemine

Kahjuks on praktika näidanud, et mida rohkem inimene väljas sööb, Eestis või reisil olles, seda väiksem on kaalulanguse tõenäosus.

Miks? Sest isegi teadlikud inimesed, kes on juba kaotanud 20 kg ja orienteeruvad kenasti selles kalorite maailmas, ei suuda kokku arvestada talle pakutavate kalorite hulka. See on lihtsalt nii kosmos!

Ma ütlen kohe ära, et siit ei tule sõnumit “Ära mine restorani sööma!” Mine ja naudi! Tee võimalikult teadlikke valikuid. Aga arvesta siis, et see võib su kaalulanguse pausile panna.

Minu mentiid, kelle elustiil on väljas söömine, on leidnud lahendused. Küll leiad sina ka! Aga see pole lihtne.

Restoranides on enamasti rasvarohked toidud

Mõõdukalt rasva on vaja tarbida (0,8 g kg kehakaalu kohta), aga ülemäärane rasv tõstab tarbitud kaloraaži nii kõrgele, et keha ei jaksa seda ära kulutada, pannes siis ülejäägi kõhule, puusale, kätele.

Olen viinud oma mentogrupi toidu kokkamise koolitusele, kus peakokk uhas igasse, ka näiliselt tervislikku toitu, ohtralt taluvõipakikesi. Ka siis, kui üks pakk võid oli juba selles toidus, tõi ta uue paki võid, lõikas selle pooleks ja küttis meie pastinaagipüree sisse “Segage ära!” Ja nii oligi! Mul on tunnistajad! 🙂

Pastinaagipüree kammkarpidega kõlab ju lahjalt? Võiks isegi öelda, et tervislikult. Jah, aga selles oli poolteist pakki võid. See jagunes muidugi kogu seltskonna vahel ära.

Aga arvutasin kokku, et 4 laudkonda tegi süüa ja kokku sai 3 käiku, milles kokku 300 kalorit ainuüksi taluvõist iga osaleja taldrikus! Anname konteksti ka juurde. Keskmise täiskasvanud kaalulangetaja päeva kaloraažist on 300 kalorit ju viiendik ehk 20%.

Minu mentii Raul käis tiimiga samas kohas koolitusel. Ta rääkis värvikalt, kuidas nad olid salatile mõeldud oliiviõli kenasti ära mõõtnud (pea 100 grammi ehk 900 kalorit), siis tuli peakokk ja pani 2-3 korda rohkem õli vaba käega veel juurde. See ei ole Vahemeredieet, see on haiglasse sattumise dieet!

Rohkem võid?!

Või teeb restoranitoidu paremaks. Tippkokk Vladislav Djatšuk on lausa kirjutanud raamatu “Rohkem võid!” Aga kaalulangetajale ei ole see hea uudis.

Ma peaksin kirjutama raamatu “Rohkem võid?! Kaalulangetaja õudusunenägu”. Sa ostaksid?

Olen näinud graafikut, kus rahva rasvumine läheb üles ja suhkru tarbimine ka. Siis aga suhkru tarbimine kukub kolinal (hakati kasutama ohtralt suhkruasendajaid), aga rahva rasvumine läheb ikka üles.

Milles asi? Suhkruasendajates? 🙂 Kindlasti mitte.

Teisel graafikul läheb rahva rasvumine üles. Ja nii ka rasva tarbimine. Ning nii nad paralleelselt üles lähevad. Täna on meil juba üle miljardi rasvunud inimese. Kokku on inimesi 8 miljardit.

Doktoritöö tulemus: söömise stabiilsust vähendab väljas söömine

Ma olen seda varem ka öelnud, et rasvunud inimene ei ole minu jaoks ilus või kole. Rasvumine on suur terviserisk, mille tagajärg on surmade põhjus nr 1, aga enne seda on aastaid ebamugavust arstide juures käimise ja haiglas veetmisega.

Tartu Ülikooli teadlane Uku Vainik sai doktorikraadi rasvumise psühholoogilisi mehhanisme uurivate tööde eest. Ta on rasvumise teema tõeline rokkstaar, esinedes lihtsate ja selgete sõnumitega nii televisioonis, ajalehtedes kui ka konverentsidel.

Oma doktoritöö kokkuvõttes kirjutab ta “Selgus, et söömise stabiilsust toetab enesekontrollivõime ja vähendavad mitmesugused situatsioonid nagu väljas söömine, söömine koos teiste inimestega, alkoholi tarbimine ning füüsiline aktiivsus.”

Seega on minu soovitus olnud alati – kui vähegi võimalik, väldi väljas söömist, tee parem kodus süüa. On tänapäeval soodsam ka. Ning tead, mida ja kui palju toitu energiat paned.

Ning kui ka käid tihti väljas söömas, tee paremaid valikuid, aga ka siis ole valmis selleks, et sinu kaalulangus peatub. Kuni sa hakkad taas tarbima püsivalt vähem kaloreid kui su keha päevas vajab.

Vali kohti, mis näitavad välja kalorid ja valgud

Aga kui siiski tahad minna kuhugi välja sööma, siis kohta, mis näitab välja kalorid ja valgud. Kui need on paigas, vaata, kuidas jagunevad sul rasvad ja süsivesikud. Aga seda soovitan hiljem teha.

Paraku ei ole neid kohti just liiga palju. Loodetavasti jõuame peagi kohta, kus toidukohad on kohustatud välja näitama toitumisalase teabe ja koostisosad. Nagu siis, kui ostad toidupoest toitu.

Alljärgnevalt toon välja mõned teadaolevad ausad kohad, kes ei ole oodanud hetke, mil nad on kohustatud.

Bopp kohvik
346 kalorit ja 26.3 grammi valku – Kana vrapp
411 kalorit ja 18 grammi valku – Vöner vrapp
438 kalorit ja 28.8 grammi valku – Kana ja pesto grillvõiku

Poke Bowl
665,7 kalorit ja 25 grammi valku – kanakauss
642 kalorit ja 20 grammi valku – hiidkreveti kauss
483 kalorit ja 15 grammi valku – kana-mangi wrap
578 kalorit ja 13 grammi valku – lõhe-wakame wrap

McDonalds
301 kalorit ja 16 grammi valku – juustuburger
434 kalorit ja 5,2 grammi valku – suured friikartulid
213 kalorit ja 0 grammi valku – suur Coca-Cola
107 kalorit ja 0,5 grammi valku – hapukoorekaste

Hesburger
392 kalorit ja 16,6 grammi valku – juustuburger
560 kalorit ja 25.6 grammi valku – kanatortilla
392 kalorit ja 5.2 grammi valku – suured friikartulid
273 kalorit ja 0,6 grammi valku – paprikamajonees

Circle K
543 kalorit ja 16.4 grammi valku – hot dog
811 kalorit ja 40,5 grammi valku – wrapper peekoni ja kanapihviga
390 kalorit ja 22,6 grammi valku – Caesari salat munaga
602 kalorit ja 29,4 grammi valku – kana-avokaado vrapp

Burger king
312 kalorit ja 16,2 grammi valku – juustuburger
433,7 kalorit ja 14,2 grammi valku – Crispy Chicken™ 
479,5 kalorit ja 18 grammi valku – wrap kanaga
392,7 kalorit ja 5,1 grammi valku – suured friikartulid

KFC
1688 kalorit ja 150 grammi valku – krõbedate kanaribade ämber (15 tk)
351 kalorit ja 16 grammi valku – juustuburger
357 kalorit ja 3,6 grammi valku – suured friikartulid
307 kalorit ja 23,9 grammi valku – Caesari salat kanaga


Talis Tobreluts