Tule testime koos proteiinitooteid!

Siia tuleb info proteiinirikaste toitude testimise info. Leht on uuendamisel!

Minu enda kaalulangus esmalt -22 kg ja siis kokku -30 kg algkaalust

Minu esimene suurem kaalukaotus oli -22 kg ühe aastaga. Enne seda olin vähemalt 3 korda pusinud ja ebaõnnestunud.

Igatahes, umbes 2 aastat kaal seisis ja siis võtsin märkamatult 9 kuuga umbes 7 kg juurde. Toonane sõber-äripartner küsis Küprose päikesereisi ajal “Talis, sa oled juurde võtnud või?” Oi, kui valus see oli! Sest ma ise polnud märganudki!

Sel ajal püüdsin vabakutselise turundus- ja müügijuhina oma kliendi käibenumbreid suurendada. Tegime iga kuu uusi rekordeid ja see kõik oli väga arendav – tiim oli väike ja mul oli meeletu vabadus katsetada. Kasvuhäkkimine selle ehedas võtmes!

Kõige selle tulemusena sain Eesti suurimal loovusfestivalil Kuldmuna enda välja mõeldud ja teostatud kampaaniaga 3. koha, pronksmuna! Yes!

Aga sellel oli ka hind – enamus aega istusin arvutis ja tellisin pidevalt toitu koju. Püüdsin teha küll teadlikumaid valikuid, aga ei õnnestunud – need toidud on lihtsalt märkamatuid kaloreid täis peamiselt toidurasvade arvelt! Süsivesikud muidugi ka, aga no raske on aru saada, kui on lisatud 100, 200 või veel suuremas koguses kaloreid just rasvadest, näiteks õli või võina.

Seejärel võtsin need juurde tulnud kilod taas maha. Jäin mõneks ajaks sinna umbes 70-75 kg juurde kõikuma. Ja see ongi okei! Kes soovib mingi konkreetse kaalunumbri fikseerida, see juba seab ebarealistlikud ootused!

Ning siis võtsin taas suuremalt kätte ning olin 2021. aasta sügisel juba -30 kg algkaalust ehk minimaalne kaal 64 kg. Sõin teadlikult, panin toitumispäevikusse tarbitud kalorid kirja, aga ka liikusin täiega! Ja mõnuga! Tegin jõutrenni, jooksin, sõitsin rattaga, mängisin disc golfi! Ilus suvi oli!

Ma ise ei saanud siis arugi, et mul on kõhu peal nii vähe pekki. Peegelpilt valetab! Aga siis läksin Terevisiooni saatesse taliujumisest rääkima ja tehti ka see parempoolne pilt. Seda vaadates sain aru, et olin üle suve taas korralikult keharasva vähendanud.

Nagu sa aru saad, siis ma ei muretsenud kaalunumbri pärast, vaid lihtsalt nautisin protsessi!

Aga nii väikese rasvaprotsendiga keha kestis lühiajaliselt. Mul olid sel sügisel meeletud söömishäired – polnud probleemi õgida tunniga 5000 kalorit. Nii et selline rasvavaba keha (sh kõht) ei jäänud püsima.

Nüüd tagasi vaadates oleksin pidanud pärast esimest söömishoogu taastama oma säilitava kaloraaži või isegi pisut rohkem sööma ning laskma kehal taastuda. Aga siis ma juba väga tahtsin säilitada seda nii väikse rasvakihiga keha. Ning pärast igat söömishoogu jätkasin energiadefitsiidis, mistõttu ei läinud kaua mööda, kui tuli järgmine söömishoog, siis järgmine, siis järgmine, siis järgmine.

Hakkasin lausa neid episoode kirja panema ja need lähenesid ajas kuni mul oli iga nädal üks hoog. Kaevasin end järjest sügavamale, kuigi oleksin pärast esimest hoogu suutnud sellele tõenäoliselt pidurit panna. Hea õppetund igatahes!

Siis võtsin eesmärgi tunda end hästi ja olla tugev ning söömishäirevaba. Täna võib öelda “Söömishäirevaba aastast 2022”. 🙂

Mul on tervislik rasvaprotsent ja see väga oluline! (Jah, lihased pole kõhu peal sellisel kujul näha, aga vähemalt pole häireid. Naistel peab rasvaprotsent olema kõrgem ja kui näen mõnda naist välja paistvate kõhulihastega, siis tunnen talle pigem kaasa – tal ilmselt ei ole kehaga kõik korras).

Kaalunumber pole tegelikult üldse oluline, sest ka lihas kaalub. Aga mida rohkem sul on lihaseid, seda tugevam oled, seda kiiremini taastud, seda enesekindlam oled, seda paremini saad elus hakkama.

Nii et oluline on saavutada tervislik rasva- ja lihasprotsent!

Aga miks ma jalad tünni panin? No ütleme, et see on külm vesi ja see meeldib mulle juba 6 aastat, sest ma pole enam tavapäraseid külmetushaiguseid põdenud.

Kuid need pildid on nii totralt suvalisest kohast ära lõigatud, et ma ei saanud lihtsalt jätta neid niisama – nagu oleks jalad otsast ära lõigatud. Panin siis ennast külma vette karastuma! 🙂

Minu mentiid kaotavad keskmiselt 0,5-1 kg nädalas

Muutused, mida on keeruline pilti püüda

Kui ma nüüd päris aus olen, siis mulle ei meeldi need enne ja pärast pildid. Miks? Sest see näitab vaid välist muutust, mis 1) ei püsi pikalt, kui sisemiselt pole muutust toimunud ja 2) ei anna edasi elukvaliteedi muutuseid, mis on päriselt hinnaline. Lausa hindamatu!

  • 54-aastane meditsiiniõde, kes läks haiglasse tööle samal aastal, kui ma sündisin, pääses ära pool aastat “oodatud” raskest seljaoperatsioonist. Selleks tegi ta rohkem kui poole aasta jooksul iga nädal 2 tundi jõuharjutusi. Arstid soovitasid teha veel 3. tunni ja hakata ujumas käima, operatsioon jäi ära.
  • 55-aastane bussijuht sai magada vaid kõhuli, padi põlve all, sest puus valutas. Kui ta oli tublisti järjepidevalt jõuharjutusi teinud ja ma temalt küsisin, kuidas on lood puusavaluga, ta isegi ei mäletanud, et ta kunagi nii kehvas seisus oli!
  • 36-aastane poejuhataja oli põdenud 2 korda puukborrelioosi, mis oli löönud lihastesse ja selle tulemusena ei suutnud ta isegi järjest 2 minutit hambaid pesta ja üle 2 kilomeetri kõndida. Ka temal oli see hammaste pesemise ebamugavus meelest läinud, kui temalt seda mõned kuud hiljem küsisin. Ning kui rõõmus oli ta nendel hetkedel, kui teatas, et saab nüüd 5 kilomeetrit kõndida ilma seljavaluta. Ja siis 6 kilomeetrit!
  • 37-aastasel riigitöötajal ja kaitseväe reservis oleval mehel jäi suure kõhu tõttu hing kinni, kui ta saapapaelasid pidi siduma. Kui kerge oli ta tunne pärast 20 kg liigse keharasva kaotamist.
  • 66-aastane osakonnajuhataja tegi sügise ja talve jooksul kenasti jõuharjutusi ning teatas kevadel, et ta tundis end pudedal lumel ja jäisel teel taas kindlalt.
  • 36-aastane programmeerija hakkas esimeses trennis peaaegu oksele samu harjutusi tehes, mida tegi ka ülalnimetatud 66-aastane naine. See mees oli nii nõrk ja lodev, aga pärast rohkem kui 20 liigse kilo kaotamist jooksis läbi vihma jõusaali, tegi 1,5 tundi trenni ja kõndis koju. Auto müüs maha!
  • 32-aastane pettuste avastamise spetsialist teatas, et ta ei taha kõndida 2 kilomeetrit tööle, sest ta kartis ära väsida ja siis ei saa ju enam tööle keskenduda. Kui üllatunud ta oli, kui ta siiski proovis minna tööle jalgsi ja ta polnudki liiga väsinud, vaid hoopis rohkem energilisem!
  • 54-aastane hambaarst sai oma tennisetreenerilt kiita “Sa saad nii hästi palle kätte, mida sa oled tegema hakanud?!”. Seda tänu jõutrennile ja pea 15 kg kergemale kehale!

Artiklis “Kuidas mu inimestel läheb?” kirjutan täpsemalt oma inimeste muutustest, aga ka motivatsioonist, ülekaalu põhjustest ja muust olulisest.

Üle 5000 € koolitusi ja kõrgharidus psühholoogias

Pikem nimekiri läbitud koolitustest ja veel muud põnevat juttu on artiklis “Mina ei ole küll mingit paberit näinud” Aga palun!”