10 nippi, et suveks vormi saada

3 minuti lugemine

Aasta alguses annavad paljud inimesed lubadusi hakata trenni tegema, sest ülekilosid on juba liiga palju kogunenud, riided jäänud väikseks, enesetunne muutunud halvaks.

Sel hetkel unistavad need inimesed ideaalsest suvevormist, õhukestest hästi istuvatest riietest, heast enesetundest, imelisest suvest täis kergust ja rõõmu!

Reaalsuses osad unistajatest hakkavadki trenni tegema, kuid vähesed jõuavad tegelikult unistuste enesetunde ja kehani. Miks?

Põhjus on lihtne – nad ei tee endale olulisi põhimõtteid selgeks ja nad ei ole järjepidevad, motivatsioon kaob!

Seejärel avastavad nad esimeste suveilmadega, et ülekilod on endiselt kehal ning lootus enesekindlusest pakatavast suvest, mil saab kanda õhukesi hästi istuvaid riideid, on jälle luhtunud.

Aga veel on võimalus – kui alustad kohe, kaotad jaanipäevaks -15 kg! Iga nädalaga on võimalik kaotada 1 kg üleliigset ja häirivat keharasva, nii et edasi lükates kaotad olulist aega!

Kui sa aga tahad kindlaid tulemusi suveks ja kogu ülejäänud eluks, siis loe neid 10 nippi.

1. Sõnasta põhjus

Kui sa seda ei suuda sõnastada, siis on sul keeruline leida motivatsiooni liikuma hakkamiseks. Alusta lihtsalt, näiteks “Ma soovin saada lahti ülekilodest, sest…”. Mis on sinu vastused? Ausalt. Pane need kirja.

2. Sea eesmärk

Kõlab klišeelikult, aga väga oluline on eesmärk täpselt kirja panna, sest vastasel juhul kombid sa pimeduses ja hakkad tooma endale kõikvõimalikke vabandusi.

Kasuta SMART reeglit:
Specific ehk konkreetne
Measurable ehk mõõdetav
Achievable ehk saavutatav
Relevant ehk asjakohane
Timely ehk ajaliselt ohjatud

Näiteks “Kaotada regulaarse treeningu ja teadliku toitumisega jaanipäevaks -15 kg üleliigset keharasva, et tunda end hästi” . Mis on sinu eesmärk?

3. Avalikusta plaan

Teadusuuringud on tõestanud, et avalikustatud eesmärk täitub suurema tõenäosusega ning mida rohkem inimesi su eesmärgist teab, seda parem!

Asi point on lihtne – üksi mõtteis oma plaane veeretades võivadki need plaaniks jääda, aga avalikustamise järel tekib positiivne sotsiaalne surve, mis hoiab sind rajal.

Avalikusta oma plaan pere ja sõprade seas, miks mitte ka sotsiaalmeedias!

Ja soovi korral saada see ka mulle treener@talis.ee või leia mind üles sotsiaalmeedias (kontaktid allpool), aitan sul vajadusel sihte seada!

4. Alusta kohe

Kaotatud aega ei saa me kunagi tagasi – nädalad, kuud, aastad mööduvad kiiruga.

Realistlik on kaotada nädalas 1 kg, eriti esimestel kuudel, mistõttu on võimalik olla juba 2 kuni 2,5 kuu pärast 10 kg kergem ja kanda väiksemaid riidenumbreid, aga ka tunda end palju paremini!

Näiteks Martin teatas mulle novembri alguses, et ta tahab küll trenni tulla, aga alles jaanuari alguses. Lõpuks alustas ta siiski päev hiljem ja võttis aasta alguseks 7 nädalaga maha lausa 7 kg!

5. Tegutse teadlikult

Kui sa tahad kaalu langetada, pead sa tarbima vähem toiduenergiat (toit+jook) kui su keha päevas vajab.

Näiteks 2500 kalori asemel 2000 kalorit ehk et oled 500 kaloriga miinuses, tänu millele kasutab keha puuduoleva energia saamiseks varudes olevat keharasva ja kaal langeb ca 0,5-1 kg nädalas.

Otseloomulikult on oluline lisaks teadlikule toitumisele ka teadlikult liikuda – teha jõutrenni ja vastupidavustrenni (kõndimine, jooksmine, rattasõit, tennis).

Kui palju energiat sinu keha päevas vajab?

6. Maga piisavalt

Enamus täiskasvanutest vajab 7-8 tundi und. Unepuudus toob kaasa hormonaaltasakaalu muutuse, nõrgestab immuunsüsteemi ja väheneb töövõime, aga ka alaneb stressi talumise võime.

See omakorda toob teadluslikele allikatele tuginedes kaasa lohutussöömise ehk otsitakse kiiret naudingut, mil haaratakse kergelt šokolaadi, pagaritoodete, süsivesikute- ja rasvarikaste näkside järele.

7. Ole järjepidev

Oluline on põimida regulaarne liikumine ja teadlik toitumine oma elustiili osaks. Ja kui libastud, tõuse uuesti võimalikult kiiresti püsti.

Tulemusi ei saa need, kes pingutavad justkui 5 päeva, aga 2 päeval nädalas (nädalavahetusel) kaotavad piirid, süües ja juues mida iganes ette juhtub.

Püsivaid tulemusi ei saavuta ka need, kes pingutavad 2 kuud ja seejärel loobuvad, sest ülekilod tulevad väga kiiresti tagasi ja kehaline vorm hääbub.

8. Valmistu pingutama

Tööl tuleb enamikel meist käia terve elu, et saada palka, mille eest maksta arveid. Isegi, kui meil on tööl vahel raske ja see ei meeldi meile. Ka hariduse saamiseks on vaja pingutada aastaid, et kätte saada vajalik diplom.

Ei ole ju mõeldav, et teed 1 kuu tööd või käid 1 kuu koolis ja voilaa – rohkem ei peagi midagi tegema.

Miks peaks parem enesetunne ja unistuste keha niisama tulema? Kui sa tead, kuhu sa tahad jõuda, siis sa ka jõuad sinna – tahtejõud on kõige olulisem tegur kaalu langetamisel ja säilitamisel!

9. Maanda stressi

Kui sa oled olnud tubli, siis premeeri end! Ja leia võimalused stressi maandamiseks.

Minu stressi maandab edukalt näiteks kõndimine, aga eriti hästi jooksmine ja taliujumine.

Ja kui ma tahan end premeerida, siis ostan endale uut spordivarustust, lähen spaasse, luban endale midagi erilist heas restoranis jne.

10. Leia personaaltreener

Et keegi sind sinu unistuste täitmisel toetaks, aitaks kogu sellest infomürast läbi närida ja motiveeriks regulaarselt trenni tegema, leia endale personaaltreener!

Kasvõi esimesteks kuudeks! Mitmed minu inimesed, kes trennis käivad, on öelnud, et nad poleks muidu trenni tulnud, kui poleks minuga kokku leppinud.

Alguses on see eriti oluline! Ja hiljem juba tekib sisemine motivatsioon ja tunne “Ma tahan seda!”, “Imelik, kui ma trenni ei lähe!”, mis annab aimu juurduma hakanud positiivsest harjumusest! 🙂

Tähelepanu, valmis olla, start!

-41% SALAPAKKUMINE KUNI 13.03! Aitan Sul saavutada unistuste keha ja enesetunde! Personaaltrennide pakett 250 € soodsam!

Loe, kui palju ülekilosid on kaotanud Annela, Martin ja Liis, milline on trennis käivate inimeste tagasiside ja tutvu pakkumisega allolevale nupule klikkides:

Talis Tobreluts