9 viga, mida toitumiskava valimisel vältida

3 minuti lugemine

Üha rohkem inimesi pöördub toitumisnõustaja poole, et parandada oma vormi ja elukvaliteeti. Toitumisnõustaja töö on aidata inimesel toidumaailmas teha õigeid valikuid ajal, kui maaletoojad-turundajad oma tooteid meid ümbritsevas reklaami-virrvarris vastupandamatuks üritavad teha.

Kirjutasin kokkuvõtte sellest, mis vigu vältida, kui otsid endale parimat võimalikku toitumiskava.

1. Copy-paste “personaalne kava”

Turul on teenuseid, kust saad kava, kuid see on sisuliselt sama, kui ükskõik millisele teisele inimesele müüdud kava. Tegelik teenus peab olema tegelikult ka personaalne, sest kõik inimesed on kehaliselt ja maitse-eelistustelt erinevad. Uuri, kas sinu toitumisava võtab arvesse järgmist:

 • sugu,
 • vanust,
 • kaalu,
 • pikkust,
 • liikumist,
 • rasedust/imetamist,
 • maitseeelistusi,
 • toiduvälistusi ja
 • toitumiseripärasid.

Kui midagi ülevalolevast on kõvale jäetud, siis teeb see kava ebausaldusväärsemaks ja annab sulle halvemaid tulemusi.

2. Sa ei saa tuge

Ostad kava ära aga pärast seda sinust keegi ei huvitu? Sul peab kindlasti olema võimalus küsimuste või probleemide tekkel konsulteerida päris toitumisnõustajaga, sest kui kaal jääb seisma või kommenteerimist vajab mõni kava jälgimise kogemus, siis sageli ilma kogenud ja litsenseeritud toitumisnõustajata ei saagi edasi.

Oma teenuses vastavad tõelised tegijad kõigile isiklikult, kellel on vaja enamat kui hetkel tehnilise lahenduse näol pakkuda suudame.

Kui toitumiskaval on Facebooki grupp, vaata seda, kas seal räägivad ainult liikmed või võtavad igapeävaselt sõna ka sulle kava müünud inimesed?

3. Puuduvad toetavad lisad

Menüü üksi on küll tore, aga sellega ei pruugi sa väga kaugele jõuda. Oma klientide pealt näen, et kavaga kaasa tulevad lisavõimalused aitavad sul paremini mõista toitumisemaailma ja kujundada seda endale sobilikumaks. Abiks on:

 • toitumispäevik (kui paned kirja, mis sööd, oled toidukordadest ja kogustest teadlik ja saad jälile kaalu tõstvale näksimistele, mida muidu sageli endale ei teadvustatagi),
 • mobiiliäpp, mis teeb menüü ja ostunimekirja jälgimise lihtsaks igal pool
 • oma kehakaalu uuendamise ja edusammude jälgimise graafik koos selge eesmärgiga, et teaksid täpselt, kuidas sul läheb.
 • toitude ja toiduainete vahetamine juhuks kui pakutu ei sobi või ei maitse.
 • ostunimekiri, see aitab sul osta vajalikud kogused toitu ning hakkad reaalselt poes raha säästma (kes võis arvata, et pakendatud valmistoit on tegelikult nii kallis!)

4. Kesine valik retsepte

Minu kliendid räägivad mulle, et on ostnud varem ka teisi toitumiskavasid, kuid ei suuda neist kinni pidada, kuna päevast päeva ja nädalast nädalasse samu toite süüa muutub väga üksluiseks.

Maailmas on palju häid maitseid ja oma tulevase toitumiskava kvaliteeti hinda just selle järgi, kui palju eri maitseid ja vaheldust see sulle pakub. Mul on kokku pandud Eesti suurim rahvusvaheliste retseptide valik, maitseseiklusi jagub lõputult – eriti kui arvesse võtta, et retseptides saab toiduaineid kiiresti asendada, andes võimalusi luua sul endal tuhandeid salendavaid retsepte oma maitsemeelte paitamiseks. Ja kõik see on tõesti taskukohaste toorainetega.

5. Sind julgustatakse sööma lisandeid ja prefabrikaate

Kui tegu on toitumisnõustamise teenusega, siis koosnegu su toitumiskava ainult päris toidust. Olen saanud murelike klientide kirju, kus toitumiskavad sisaldavad erivevaid toidulisandeid, pulbreid, kapsleid ja prefabrikaate.

Ma ei julgusta seda teed minema, sest kõiki toite saab valmistada naturaalsetest komponentidest – õigupoolest nii tulebki toitu teha, sest sel juhul säilib maksimaalne hulk toitained ja mikroelemente, mis on võtmeks, et tunneksid end energilise ja rahulolevana ning kõht püsib kuni järgmise toidukorrani täis.

6. Sa ei saa kavaga pereliikmeid liita

Sa ei ole restorani peakokk, et suudad päevast päeva kõigile pereliikmetele eri roogasid valmistada. Ja sa ei peagi – säästa aega ja tee tervele perele maitsev tervislik toit – usu, nad ilmselt ei ole varem nii hästi süüa saanud! Seega – kava valides vaata kindlasti, et saaksid sööjateks lisada kõik pereliikmed. Nii ei ole poes käimine ja tervislik kokkamine keeruline.

7. Sind julgustatakse sööma liiga palju suhkruid

Tean teenuseid, mille menüüs on tavalisel kohal muuhulgas ka sai, valgest jahust tooted (makaronid, küpsetised jms) ning müüakse isegi kaasa magusaid „turvalisi“ maiustusi, mis on täis suhkruasendajaid. Teises Eestis saadaolevas kavas julgustatakse sind pidama patupäeva. Mida sulle aga ei räägita, on see, et nii ei saa sa suhkrusõltuvusest iial lahti ning jäädki eluks ajaks dieete pidama (ja nende toitumiskavasid ostma).

Selleks, et su veresuhkru tase oleks normaalne (ja ei tekiks magusasööste), pead mõistma, et suurtest suhkrukogustest võiksid end võõrutada. Mõnus koogitükk väga erilisel hetkel ei tee halba, kuid võid märgata, et õigesti toitudes muutuvad tavapärased magustoidud läägelt magusaks ning võivad isegi ajada iiveldama – seetõttu ei pruugi sa sünnipäevalaual olevat kreemikooki enam tahtagi.

Õige kava võõrutab sind valgest suhkrust leebelt, ning varsti jätab sind jäätiseamps ja šokolaad – usu mind või mitte – külmaks.

8. Toitumiskava ei ole tasakaalus

Võid sattuda kavade otsa, milles pannakse üleliia suurt rõhku valkudele, puuviljadele, köögiviljadele, süsivesikutele või soovitatakse toidukordade asemel tarbida ainult proteiinišeike või mahlu. Nii jääv keha tööks vajalikest mikroelementidest defitsiiti ja tunned seda halva enesetunde või halveneva tervise näol. Ka võib korrast ära minna näonahk. Hea toitumiskava pakub sulle retsepte, kust saad kätte kõik eluks vajaliku aga kogustes, mis hoiavad küll kõhu täis kuid samal ajal tagavad pideva salenemise.

9. Kava seob sind kindla treeningrutiiniga

Üks suur põhjus, miks paljud kaalulangetamise programmid pikaajaliselt ei toimi, on see, et nad seovad inimesed kindla treeningrutiiniga – vastasel juhul tulemusi ei lubata.

Kuigi trenn on sulle igal juhul hea ja soovitan seda kõigile ja alati, siis hea toitumisnõustamise teenus peab toimima ka siis, kui inimene mingil põhjusel trenni teha ei saa. Kava peab kohanduma sellega, kas oled aktiivne liikuja või pead kaalu alandamisel lootma vaid toitumisele, sest toitumine oli on ja jääb kaalu alandamise kõige tähtsamaks komponendiks.

Õiges kavas on need vead välditud. Pane see enda eduks tööle!

Allikas: www.erikorgu.ee

Talis Tobreluts