5 šokeerivat põhjust meeste ülekaalu vähendamiseks

3 minuti lugemine

Käes on november, mil räägitakse tavapärasest rohkem meeste tervisest. Seetõttu, liigselt ilustamata, reastasin üles tõenduspõhised põhjused, miks peavad mehed kaotama ülekilosid ja vööümbermõõtu.

Ma olin kunagi rasvunud 26-aastane mees, kel kuklas teadmine infarkti tagajärjel lahkunud 55-aastasest vanaisast. Paraku jättis ta aastakümneteks üksinda oma abikaasa ja 2 tütart.

Kui sa oled mees, siis palun kingi endale need 3 minutit ja loe see artikkel läbi. Loodetavasti õnnestub mul kinkida sulle tänu nendele teadmistele ja artikli lõpus olevale pakkumisele 15 või lausa 50 aastat pikem ning õnnelikum elu.

Kui sa oled naine, siis loe ka kindlasti see tekst läbi, palu seda ka teha mehel, keda pead kalliks. Kirja lõpus on pakkumine, kuidas mina saan tulla appi!

1. Südame-veresoonkonnahaigused

Teadlased uurisid 20 aasta jooksul rohkem kui 7000 briti meest ning jõudsid järeldusele, et ülekaalu ja rasvumise tõttu suurenes märkimisväärselt südame-veresoonkonnahaiguste risk.

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul olid südame-veresoonkonnahaigused peamised surmapõhjused aastal 2012.

2. Diabeet

2. tüüpi diabeet esineb Tervise Arengu Instituudi andmetel umbes 90% erinevatest diabeeditüüpide juhtudest. Ka 2. tüüpi diabeet on otseselt seotud ülekaalu ja rasvumisega. Seda kinnitab muuhulgas Maailma Terviseorganisatsioon.

3. Erektsiooni- ja viljakusprobleemid

Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku arst Kristel Ehala-Aleksejev uuris oma doktoritöös viljatute paaride meespartnereid ja rasedate naiste mehi ning selgus, et vööpiirkonna rasvumine toob kaasa viljakusnäitajate languse. USAs läbi viidud uuringu järgi langeb viljakus 10% iga lisandunud 10 kg kohta.

Samuti soodustab rasvumine kui hormonaaltasakaalu muutus erektsiooniprobleemide teket. See mõjub mehe enesekindlusele, paari sekselule ja langetab omakorda viljakusvõimet.

4. Psühholoogilised probleemid

USAs läbi viidud uuringus osales 40 000 inimest ning tulemusena leiti, et kõrge kehamassiindeks on tihedalt seotud depressiooni, enesetapukatsete ja suitsiidiplaanidega.
   

5. Erinevad vähivormid

USA teadlased uurisid 900 000 inimese andmete põhjal kõrge kehamassiindeksi ja vähivormide seoseid ning leidsid, et kõrge kehamassiindeksiga inimestel on suurem tõenäosus haigestuda vähki. Meestel täheldati kõrge kehamassiindeksi tõttu enim just mao- ja eesnäärmevähkidest põhjustatud surmasid.

Tartu Ülikooli kliinikumi meestearsti Margus Punabi sõnul jällegi “on väike tendents, et ülekaalulistel on rohkem eesnäärmevähki, aga täiesti selgelt on näidatud, et ülekaalulistel on eesnäärmevähk agressiivsem.”


Tegutse kohe, kommenteerib meestearst

Paraku on siiski 60% Eesti meestest ülekaalulised või rasvunud ning need näitajad on kasvutrendis. Tartu Ülikooli kliinikumi meestearst Margus Punabi sõnul kulutab ülekaal organismi pikaajaliselt.

“Kui me vaatame tänaval ringi, siis näeme väga palju ülekaalulisi kolme- ja neljakümneaastasi, aga suhteliselt vähe viiekümnendates tüsedaid mehi ja peaaegu üldse mitte ülekaalulisi kuuekümneseid mehi,” kirjeldas Punab. “Põhjus on selles, et need mehed on kas kuuekümnendaks eluaastaks oma tervisehädadesse surnud või on nad aktiivselt oma kaalu kaotanud, tervisehädade tõttu tegelikult,” lisas ta.

Tema sõnul ei tunne enamik ülekaalulisi mehi esimestel aastatel midagi. “Nad tulevad näiteks viljatusprobleemiga, me teeme uuringuid ja näeme, et maksas on muutused, veresuhkrus algavad muutused, kusihappe tase on kõrge,” lisas arst.

“Inimene ise neid hädasid veel ei taju, aga viie aasta pärast on tal võib-olla podagra, südameprobleemid tulevad kümne-kahekümne aastaga,” rõhutas Punab. “Tugevalt ülekaalulistel hakkavad ilmnema liigesehädad, tõenäoliselt ka seljaprobleemid. Häda on selles, et esimese kümne aasta jooksul on veel võimalik midagi teha, pärast on juba hilja, siis tuleb invaliidsus,” kinnitas ta.

See on ka põhjus, miks kolme- ja neljakümnendates mehed peavad KOHE tegutsema! Ka siis, kui tervisehädad veel ei kimbuta.

Vii end kurssi!

Kontrolli vööümbermõõtu SIIN>>>
Kontrolli kehamassiindeksit SIIN>>>

Kasutatud kirjandus

Calle EE, Rodriguez C, Walker-Thurmond K, et al. Overweight, obesity, and mortality from cancer in a prospectively studied cohortof U.S. adults. N Engl J Med 2003; 348: 1625–38.

Carpenter KM, Hasin DS, Allison DB, Faith MS. Relationships between obesity and DSM-IV major depressive disorder, suicide ideation, and suicide attempts: results from a general population study. Am J Public Health 2000; 90: 251–257.

Eesti meeste ülekaalulisus muudab neid viljatuks https://tervis.postimees.ee/6707686/eesti-meeste-ulekaalulisus-muudab-neid-viljatuks 

ÜLEKAAL rikub mehe elu https://www.liigume.ee/873885/ulekaal-rikub-mehe-elu

Wannamethee SG, Shaper AG, Walker MOverweight and obesity and weight change in middle aged men: impact on cardiovascular disease and diabetes Journal of Epidemiology & Community Health 2005;59:134-139.

Talis Tobreluts